MSHCA

2016 MIAA Boys Tournament Seedings

DIVISION 1A SEEDINGS
1. BC High (17-0-3) .925
2. Pope Francis (15-3-2) .800
3. Malden Catholic (14-3-3) .775
4. St John’s Prep (14-2-4) .800
5. Burlington (17-1-3) .881
6. Austin Prep (13-4-3) .725
7. Arlington (15-3-3) .786 *
8. Reading (12-2-6) .750 *
9. Central Catholic (14-7-1) .659 *
10. Hingham (11-8-3) .568 *

* Play in Games:
Seed 7: Wildcard Game Winner: Arlington vs. Hingham
Seed 8: Wildcard Game Winner: Reading vs. Central Catholic
LOSING TEAMS RETUN TO THEIR RESPECTIVE D1 BRACKET AS #1 SEED

DIVISION 1 NORTH SEEDINGS (TO FOLLOW)

DIVISION 1 SOUTH SEEDINGS (TO FOLLOW)

DIVISION 2 NORTH SEEDINGS
1.Marblehead (21-0-1) .977
2. N. Reading (13-4-3 .725
3. Tewksbury (13-5-2 . 700
4. Peabody (12-4-4 .700
5. Bostn Latin (13-5-2 .700
6. Gloucester (12-5-3) .675
7. Lincoln/Sudbury (12-6-2 .650
8. Cambridge (12-7-1) .625
9. Winthrop (11-6-3) .625
10. Stoneham (11-7-2) .600
11. N. Andover (12-8-2) .590
12 Lynnfield (9-7-4) .550
13. Masconomet (9-9-2) .500
14. Revere/ Malden (9-9-2) .500
15. Everett (10-10-0) .500
16. Haverhill (9-9-2) .500

DIVISION 2 SOUTH SEEDINGS
1. Medfield (14-1-5).825
2. Bishop Feehan (15-3-2) .800
3. Canton (14-2-4).800
4. Westwood (12-4-4) .700
5. Pembroke (12-4-4) .700
6. N. Attleboro (12-4-4) .700
7. Medway (12-5-3).675
8. Coyle/Cassidy (12-7-1) .625
9. Plymouth South (9-5-6).600
10. Scituate (12-8-1) .595
11. Taunton (13-9-1) .591
12. Oliver Ames (10-9-1) .525
13. North Quincy (10-9-1) .525
14. Sandwich (7-7-5).500
15. Quincy (9-10-2) .476
16. Dedham (5-13-1).289

DIVISION 3 NORTH SEEDINGS
1. Lowell Catholic (15-2-3) .825
2. Lynn (14-4-2) .750
3. Latin Academy (12-5-3) .675
4. Northeast/Reg. (13-6-1) .675
5. St. Bernards (11-7-2) .600
6. Wayland (10-6-4) .600
7. East Boston (11-8-0) .579
8. Swampscott (11-9-0) .550
9. Shawsheen (9-7-4) .550
10. Newton South (8-7-3) .528
11. Dracut (8-8-4) .500
12. Weston (8-9-3) .475
13. Watertown (9-11-0) .450

DIVISION 3 SOUTH SEEDINGS
1. Dartmouth (17-0-3) .925
2. Norwell (19-3-0) .864
3. Hopkinton (17-3-0) .850
4. Sacred Heart (16-3-1) .825
5. Hanover (16-3-1) .825
6. Nantucket (15-3-2) .800
7. ORR/Fairhaven (14-4-4) .727
8. SE/WB (15-6-1) .705
9. Rockland (14-6-2) .682
10. Dover Sherborn (11-7-2) .600
11. Cohasset (12-8-1) .595
12. SJP II (12-8-2) .591
13. Capetech/CCA (10-7-3) .575
14. Bourne (11-8-2) .571
15. Bishop Sang (9-7-4) .550
16. Wareham/Carver (10-8-2) .550
17. Bellingham (10-9-0) .526
18. Tri County (7-7-4) .500
19. DR/Seekonk (9-9-2) .500

DIVISION 3 CENTRAL SEEDINGS
1. Shrewsbury (18-2-1).925
2. Groton / Dunstable (13-3-4) .750
3. North Middlesex (14-5-1).725
4. Algonquin (12-3-5) .725
5. Hudson (12-8-4) .625
6. Wachusett (8-8-4) .500

DIVISION 3 WEST SEEDINGS
1. Longmeadow (15-4-1)
2. Minnechaug (16-4-0)
3. East Longmeadow (12-6-2)
4. Westfield (9-10-1)

DIVISION 3A CENTRAL SEEDINGS
1. Nashoba (18-2-0).900
2. Assabet (12-4-4) .700
3. Grafton (11-4-5).675
4. Littleton (9-8-5) .575
5. Fitchburg (9-8-3) .525
6. Oakmont (10-9-1) .525

DIVISION 3A WEST SEEDINGS
1. Amherst (16-1-3)
2. Chicopee Comp (12-5-3)
3. Wahconah (14-4-1)
4. Chicopee (13-6-1)
5. Belchertown (9-5-4)
6. St. Mary's (10-9-1)